Transformacja Śląska nabiera nowego tempa. W sercu Raciborza, na terenach dawnych zakładów Rafako – firmy znanej z produkcji kotłów dla energetyki – ma powstać nowe centrum przemysłowe o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Za tą przemianą stoją trzy kluczowe podmioty: Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP), Polimex Mostostal oraz Towarzystwo Finansowe Silesia. Ich wspólna spółka – RFK Sp. z o.o. – przygotowuje się do przejęcia majątku Rafako w ramach dzierżawy i rozwinięcia działalności w sektorach kolejowym i obronnym.
Inwestycja z państwowym wsparciem
Zgodnie z zapowiedziami, rząd przeznaczy ponad 700 milionów złotych na wsparcie nowej spółki. To nie tylko szansa na uratowanie miejsc pracy po upadku Rafako, ale też na stworzenie nowych łańcuchów dostaw i impulsu gospodarczego dla całego regionu. Projekt wpisuje się w szeroką strategię reindustrializacji Polski, z silnym naciskiem na rozwój przemysłu obronnego.
RFK przejmie wybrane aktywa Rafako – w tym maszyny, urządzenia oraz nieruchomości – i wykorzysta je do realizacji zleceń związanych z modernizacją infrastruktury kolejowej i obronnością. Takie ukierunkowanie działalności pozwoli maksymalnie wykorzystać istniejący potencjał przemysłowy regionu, zapewniając przy tym długofalową stabilizację ekonomiczną.
Partnerstwo publiczno-prywatne w praktyce
Utworzenie RFK to przykład efektywnego partnerstwa publiczno-prywatnego. ARP – lider w tej dziedzinie – przekazała 2/3 udziałów w ARP Doradztwo (obecnie RFK) partnerom – Polimex Mostostal i TF Silesia. Wkłady kapitałowe w wysokości 27 milionów złotych pozwoliły na zwiększenie możliwości operacyjnych nowej spółki i przygotowanie jej do kluczowego kroku – podpisania umowy dzierżawy.
Dzięki uprzedniej zgodzie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na koncentrację, RFK ma otwartą drogę do rozwoju. Finalne warunki transakcji – m.in. zgoda sądu oraz decyzja UOKiK – powinny zostać spełnione do 30 września 2025 roku.
Sygnał dla inwestorów – Polska wspiera sektor strategiczny
Dla zagranicznych i krajowych inwestorów to jasny sygnał – inwestycje przemysłowe w Polsce mają mocne wsparcie państwa. Szczególnie dotyczy to branż strategicznych, takich jak sektor obronny. W dobie geopolitycznych napięć, transformacja Rafako to przykład mądrego zarządzania kryzysem przemysłowym i przekucia go w szansę rozwojową. Racibórz zyskuje szansę na nową tożsamość gospodarczą, a Polska – kolejne narzędzie wzmacniania swojego bezpieczeństwa i suwerenności przemysłowej.